Strona: BON PRz oraz CSA PRz zaprasza !! / Biuro ds Osób z Niepełnosprawnościami - Politechnika Rzeszowska

BON PRz oraz CSA PRz zaprasza !!

2022-04-22
Alternatywne formy zajęć z wychowania fizycznego

W ramach alternatywnych form zajęć z wf proponujemy studentom z niepełnosprawnościami  różnorodne formy  indywidualnie dobranych zajęć(np. indywidualna praca nauczyciela ze studentem, ćwiczenia w małych grupach) które zależne są od przebytego urazu, zaleceń lekarza czy też orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

BON wraz z CSA w szczególności oferują:

1.ćwiczenia indywidualne ukierunkowane na profilaktykę lub korekcję istniejących dysfunkcji, które mają zmierzać do poprawy stanu funkcjonalnego organizmu i poprawę jakości życia tj.: funkcjonalne, bierne, czynne, izometryczne, PIR, ćwiczenia w odciążeniu, oddechowe, propriocepcji, równoważne, dostosowane dla kobiet w ciąży lub w połogu;

2.ćwiczenia ogólnorozwojowe, które ukierunkowane są na poprawę siły poszczególnych grup mięśniowych, koordynacji pracy zespołów mięśniowych i korygowanie błędów technicznych w trakcie ćwiczeń;

3.trening mobilności: stretching, rolowanie, automasaż czyli ćwiczenia, które nacelowane są na poprawę elastyczności układu mięśniowo powięziowego, ruchomości stawów i zwiększenie świadomości dotyczących ograniczeń własnego organizmu;

4.ćwiczenia relaksacyjno-oddechowe,  które nacelowane są na prawidłową pracę przepony, rytmu oddechowego, poprawę ruchomości klatki piersiowej, korektę postawy;

5.ćwiczenia - zdrowy kręgosłup, które ukierunkowane są na wspieranie prawidłowej postawy.

W pracowni usprawniania ruchowego znajduje się także nowoczesny sprzęt rehabilitacyjno-treningowy tj.: cykloergometry pionowe lub poziome, „orbitreki”, bieżnie, wioślarze, platformy balansowe, które to mogą stanowić doskonałą formę  wspomagania ćwiczeń i treningu.

W ramach zajęć z wychowania fizycznego lub chęci doskonalenia umiejętności pływackich Biuro BON wraz z Centrum Sportu Akademickiego organizuje również w roku akademickim 2021/2022 zajęcia na krytej pływalni.

Studenci PRz, posiadający ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, lub posiadający szczególną udokumentowaną potrzebę, które zarejestrowane są w Biurze BON mają możliwość odbywania alternatywnych form zajęć w pracowni usprawniania ruchowego CSA  PRZ  jak też na pływalni na podstawie pozytywnie rozpatrzonego wniosku złożonego do BON. Zapraszamy początkiem każdego semestru do budynku J sala ćwiczeń/ pok. nr 6 (parter) do nauczyciela prowadzącego.

Harmonogram pracy dostępny jest na stronie  https://csa.prz.edu.pl/dydaktyka/pracownia-usprawniania-ruchowego,  BON PRz  https://bon.prz.edu.pl/ lub u prowadzącego zajęcia.

Serdecznie zapraszamy!